Židovský hudobný svet

Asi pred ôsmymi rokmi som sa istý čas venoval aj židovskej hudbe. Bolo to ale obdobie, kedy som sa orientoval na balkánsku hudbu a keďže balkánska hudba a židovská hudba majú spoločný štýl Klezmer, začnem práve týmto štýlom.

Klezmer je hudobný štýl, ktorý je väčšinou spievaný v jazyku Jidiš, čiže židovskej Nemčine. Klezmer je teda populárny u aškenázskych Židov. Slovo “Aškenázim” znamená v Hebrejčine “Nemec, Nemecký”. Existujú aj klezmerové skupiny, ktoré môžu spievať aj v iných jazykoch podľa toho, z ktorej sú oblasti.

Naproti tomu existujú ešte sefardskí Židia. Slovo “Sefardim” znamená “španielskí”. Z toho je jasné, že títo Židia budú spievať v Španielčine. Ide o židovskú Španielčinu Ladino, ktorá na rozdiel od Jidiš postupne vymiera. Taktiež, pokiaľ Klezmer čerpá väčšinou s východoeurópskych tradícii, hudba v jazyku Ladino sa orientuje predovšetkým na orientálne vplyvy.

Netreba zabúdať ale na jednu dôležitú vec. Vďaka židovskému náboženstvu “Judaizmu” vzniklo Kresťanstvo a neskôr aj Islam. Práve Židom vďačíme za to, že Boh je len jeden. Preto som sa rozhodol ešte pre jednu ukážku. Ide o 104. Žalm spievaný v starej Hebrejčine, v jazyku, v ktorom bol napísaný starý zákon.

Jeden komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s