Cesta do Izraela

Síce som tu o Židoch a ich hudbe písal, napriek tomu mi to nedá, aby som sa opäť nevrátil k nim a to rovno do Izraela. Napríklad takto.

Musím sa priznať, že aj ja som si občas pospevoval rôzne židovské piesne. Medzi takéto piesne patrí aj veľmi známa židovská pieseň Hava Nagila. Práve túto verziu, ktorú si môžete vypočuť som mal na CD, ktoré vydala istá spoločnosť, ktorá sa špecializovala na etnickú hudbu. Spoločnosť sa volala Airmail music, CD Israel.

Túto pieseň som počul ešte pred tým v inej verzii. To som vedel o Židoch, čo sa týka jazykov iba toľko, že ich jazyk je Hebrejčina. Asi pred desiatimi som zistil, ako málo toho o Židoch som vedel. Napríklad som sa dozvedel o židovskej Nemčine Jidiš, či o židovskej Španielčine Ladino, no to som už stihol spoznať Klezmer. Medzi takýmito spoznávaniami bola aj istá židovská pieseň v Jidiš a Ruštine. Ako Hava nagila, tak aj táto pieseň patrila medzi moje najobľúbenejšie židovské piesne a veľmi rád si ju zaspievam aj teraz. Volala sa Bessarabye a raz som sa odhodlal dokonca k činu trochu tú pieseň upraviť. Tu je pieseň v takom znení, ako som ju počul a tiež od toho istého interpreta. Túto pieseň som spoznal na CD, ktoré sa volalo presne tak, ako štát Židov v Angličtine, Israel.

Keby ste sa ešte niečo chceli dozvedieť (hudobne) o Židoch nech sa páči, tu je odkaz na ich hudobné tradície.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s