Váš hudobný vkus

Niektorí ľudia nerozlišujú to, čo počúvajú. Pre nich je hudba, ako každá iná hudba. Iní napríklad nepočúvajú elektronickú hudbu, či klasickú hudbu. Podobne to môže byť aj s hudbou rôznych kultúr a národov, aj keď ja tou hudbou cestujem. Na základe toho, akú hudbu počúvajú ľudia a podľa ich preferencii, ako aj podľa mojich skúseností som sa rozhodol vám priblížiť rôzne tradície, pokiaľ by ste mali záujem o rôzne hudobné tradície.

Hlas a ústa

Existuje niečo v etnickej hudbe, ako v Hip-hope Beat box?

Niektorí etnickí hudobníci môžu používať Beat box. Príkladom môže byť hudobný projekt Omnion. Rómovia v maďarskej hudbe pri hre na strunových nástrojoch a džbánoch trochu, akoby imitovali bubny a spievajú.

Existujú zaujímavé hlasové tradície z oblasti etnickej hudby?

Áno, existujú. Pre mňa bolo unikátne Pygmejské jódlovanie, ako aj rakúske Jódlovanie, perzský Tahrir, ale najviac ma očaril alikvótny, či hrdelný spev. Aj spev tibetských mníchov je veľmi nádherný, ako aj indické spevy v indickej klasickej hudbe. Existujú ešte ďalšie hudobné tradície, ako napríklad burundské vtáčie spievanie Akazehe a mnohé iné.

Čo by ste mi odporúčali, ak mám rád Polyfóniu a chorály?

Gregoriánsky chorál nie je neznámy. Niektoré etnické hudobné projekty ho využívajú, príkladom môže byť Enigma. Čo sa týka Polyfónie, tú nájdete napríklad v hudbe už spomínaných Pygmejov. Speváčka s umeleckým menom Zapmama využíva taktiež polyfóniu vo svojej hudbe. Táto polyfónia vychádza z pygmejskej tradície.

Ďalším príkladom polyfónie môžu byť sardínske spevy, ktoré sa nazývajú Cantu a tenore. Je to veľmi unikátny spev a dokonca bas spieva alikvót podobne, ako je to v mongolskom hrdelnom speve.

V Juhoafrickej republike existujú rôzne zbory etniká Zulu. Tie obsahujú neobyčajné harmónie. Podľa mojich informácii, ktoré som počul, existujú podobné zbory aj v iných okolitých oblastiach, či krajinách.

Existujú aj zaujímavé projekty, ktoré používajú síce etnické hudobné nástroje, noo ich žáner by sa mohol označovať, ako klasická New age hudba. Dobrým príkladom je projekt Adiemus. Tam sú unikátne vokály, ktoré pripomínajú africkú vokálnu tradíciu, alebo aj Gospel. Sú to ale ženské vokály a niektorí ľudia pri počúvaní tejto hudby majú príjemné pocity. Môžem ešte odporúčať aj staré ruské piesne, či bulharské ženské spevy, alebo gruzínsku polyfóniu.

A ak sa zaujímam o šamanské tradície?

Čo sa týka šamanskej tradície, môžem okamžite odporúčať spevy severoamerických Indiánov, alebo keď chcete hľadať v Angličtine, native american music. Čiže, je to hudba pôvodných Američanov. Pre tých, čo milujú hudbu severských národov odporúčam sámsky Joik. Najviac vás podľa mňa šamansky môže okúzliť práve tuvínsky hrdelný spev. Veď aj ten používali Šamani.

Rytmus, bubny a perkusie

Mám rád veľa bubnov. Aká hudba je ideálna pre mňa?

Rozhodne, subsaharská Afrika. Tam je množstvo hudobných tradícii a veľa z nich sa orientuje hlavne na rytmus. V africkej kultúre majú rôzne rytmy rôznu úlohu. Napriek tomu, pokiaľ preferujete radšej bubny, Afrika je ideálna pre vás.

Čo pre brušné tance?

Brušné tance sa tancujú v oblasti Severnej Afrike a oblastiach Stredného východu. To znamená, že práve tam treba zaloviť. Asi najznámejším perkusionistom z tejto oblasti je Hossam Ramzy.

Ak mám rád/rada mystiku v rytmoch Stredného východu, čo by ste mi odporúčali?

Opäť to závisí od toho, aký hudobný nástroj človeka priťahuje. Pre mystiku v rytmoch odporúčam hudbu Iránu. Tam sa využíva hudobný nástroj, ktorý sa nazýva Tombak. Jeho zvuk je skutočne úžasný.

Čo pre tanečnú hudbu všeobecne?

Pozor, každá tanečná hudba má svoj rytmus. Ale, pokiaľ preferujete niečo populárne, môže vam pomôcť Latinsko-americká hudba. Tam sú rôzne perkusie a bubny, ktoré vaše telo okamžite rozhýbu.

Hudobný účel

###

Čo mi odporúčate pre meditáciu? Podmienkou nesmie byť príliš veľa rytmu.

Indické Rágy a Tály sú ideálne na tento hudobný účel. Aj keď je tam rytmus, je voľný a Rágy sú taktiež niečim voľným. Tál je rytmus a Rága melódia, no toto porovnávanie je podľa mňa nesprávne. Indovia majú úplne iný pohľad na hudbu, než my.

Chcem meditovať, ale mám rád perkusie. Čo by ste mi odporúčali?

Rozhodne, je to indonézsky Gamelan. Pri ňom sa dá aj meditovať, aj pracovať a sú tam hlavne perkusie.

Potrebujem niečo pre dušu, ale niečo európske a melodické.

Mne pomohla keltská hudba. Môže ešte pomôcť fínska hudba, alebo iné hudobné tradície.

Aká hudba sa hodí k vínu a dobrému jedlu?

Kde sa víno zvykne pestovať, alebo ospevovať? Môže to byť Talianská hudba, alebo chorvátska hudba. Tá sa výborne hodí k vínu, napríklad dalmatínska Klapa.

Ak mám rád pivo, aká hudba mi poslúži?

Ktorá krajina sa vám spojí okamžite s pivným festivalom a hudbou? Rozhodne, Nemecko a Bavorsko. Ku pivu sa teda hodí bavorská a rakúska ľudová hudba. Alebo môžete si pustiť hudbu írskych krčiem.

Aká hudba sa hodí ku káve?

Ku káve sa môže hodiť napríklad Jazz, či francúzsky Chanson. Alebo hudba, ktorá sa dá ľahko počúvať.

Ktorá hudba sa hodí najlepšie ku fajčeniu vodnej fajky?

Niekedy sa to nerozlišuje, no mne veľmi vyhovuje hudba z krajín, kde sa vodná fajka fajčí bežne. Môže to byť teda arabská hudba, turecká hudba a perzská hudba. Niekto mi dokonca povedal, že aj Reggae sa môže ku vodnej fajke hodiť. Možno je to preto, preto že niektorí ľudia namiesto Šiša tabaku fajčia niečo iné.