Hlavné otázky okolo etnickej hudby a World music

Čo je to Etnická hudba a World music?

Etnická hudba je folklór rôznych národov, alebo hudba, ktorá z ich ľudovej tradície vychádza. Môžeme tam pokojne zarátať aj našu ľudovú hudbu.

World music niektorí ľudia chápu, ako kombináciu etnickej hudby s rôznymi hudobnými žánrami inej etnickej hudby, alebo hudby vôbec. Existujú napríklad interpreti, ktorí do elektronickej hudby miešajú zvuky z iných tradícii. Príkladom môže byť napríklad hudobný projekt Deep forest, alebo Enigma. V Enigme okrem gregoriánskych chorálov som napríklad narazil aj na spevy taiwanských domorodcov. Existujú aj akustické kapely z rôznych krajín, ktoré sa inšpirovali tradíciou iných krajín. Napríklad som počul o kapelách z Nórska a Dánska, ktoré sa inšpirovali čínskou tradičnou hudbou, či bulharskou ľudovou hudbou. Ani som nespoznal, že tie kapely nie sú z iných krajín, kde sa takáto hudba vôbec nehrá. Príkladom môže byť kapela 17 Hippies z Berlína, ktorá vo svojej hudbe používa vplyvy rôznych kultúr od americkej až po balkánsku a židovskú.

Existujú nejaké knihy, alebo internetové stránky o hudbe rôznych krajín a národov?

Naše zdroje o etnickej hudbe, ako aj české zdroje nie sú vždy spoľahlivé. Keď som hľadal informácie o rôznych hudobných tradíciách v našich encyklopédiách a potom som prišiel na výstavu rôznych etnických nástrojov bol som prekvapený, ako málo toho viem. Preto, ak viete po Anglicky, alebo sa učíte Angličtinu, nebude pre vás problém vyhľadať rôzne informácie o etnickej hudbe.

Existujú napriek tomu niektoré knihy, ktoré sa venujú tejto téme. Príkladom môže byť kniha od Vlastimila Marka, Tajné dejiny hudby.

Niečo sa mi s nejakou tradíciou asociuje a nie je to príjemné. Čo mám robiť?

Nastávajú prípady, keď sa nám okamžite asociuje s nejakou tradíciou niečo zlé a je ťažké si potom vyberať. V takom prípade buď si nájdite niečo iné, alebo tento blog nečítajte. Myslím si, že hudba vám pomôže vyvrátiť rôzne predsudky. Aj ja som ich mal a trochu som sa hanbil za to, aké predstavy som mal o Afgáncoch a o tej krajine, keď som počúval ich hudbu. Alebo Rómovia, ďalší príklad. Je to jedno, či sú to Rómovia, Cigáni, Gitanos, Gypsies, alebo ja neviem, čo. Sú takí, akí sú, no ich hudobný jazyk je nádherný. V Rumunsku sa s Rómami napríklad asociuje hudobný žáner Manele a mnoho Rumunov o tomto hudobnom žánre nehovoria dobré slová, nehovoriac o Rómoch.

Existuje aj na Slovensku World music?

Isteže, existujú tu rôzne kapely, ktoré miešajú rôzne hudobné tradície, alebo populárnu hudbu. Ako príklad môžem uviesť skupinu Balkansambel. Alebo Vec nahral pieseň Slovák, kde hosťuje orchester cimbalistu Marcela Comendanta. Tento cimbalista sa narodil v Moldavsku, takže v tejto skladbe sú použité aj rumunské prvky. Moldavská a rumunská hudobná tradícia sú rovnaké.