Hudba uhorských Rusov

Keď som v istej knihe narazil na pojem “Uhorskí Rusi”, ktorý boli niekde v blízkosti Humenného hneď som pochopil, o akom etniku bola reč. Podkarpatskú Rus toto etnikum dodnes obýva a za Socializmu boli dokonca zaraďovaní k Ukrajincom. Ešte stále neviete, o kom je reč? Ak tušíte Rusínov, tušíte správne.

Pre Rusínov existuje aj slovo Rusnáci. Je to niečo také, ako pre Rómov sa používa výraz Cigáni, čiže je to jedno a to isté. Zvyklo sa im hovoriť aj karpatskí Rusi, či uhorskí Rusi, alebo dokonca aj slovenskí Rusi ATĎ. Čo sa týka vzťahu medzi Ukrajinou a Rusínmi, ich jazyk sa zaraďuje do tej istej skupiny, ako Ukrajinčina. Dokonca naša Rusínčina sa na Ukrajinčinu trochu podobá. Za to srbská Rusínčina sa podobá na východoslovenské nárečie. Ani som sa nečudoval môjmu kamarátovi, keď srbskú Rusínčinu považoval za Východniarčinu a verte, či nie, ešte stále existujú rôzne organizácie, ktorým ide o zbližovanie srbských Rusínov a Východniarov. Či sa im to podarí, v to môžem len dúfať, no tento nápad je veľmi zaujímavý.

Čo sa týka našich Rusínov stalo sa niečo podobné tomu, čo s Bulharmi. Prebrali rôzne vplyvy do svojho jazyka a ich priezviská môžu byť dokonca nie len slovenské, ale aj maďarské, ukrajinské, či židovské. Keď som po prvý krát počul slovenskú Rusinčinu, bol to pre mňa zvláštny jazyk a na to o niekoľko mesiacov som začal počúvať dokonca rozhlasové vysielania v Rusínčine, no podarilo sa mi naraziť aj na ukrajinské vysielania. Ukrajinčine ale nerozumiem tak dobre, ako Rusínčine, no ešte stále neovládam všetky slová tohto zaujímavého jazyka.

Na záver vám poskytnem ukážku z rusínskej hudby zo Slovenska.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s