Vietnamská kuchyňa

Pri slove “Vietnam” si určite každý predstaví vietnamské obchodíky v Česku, či na Slovensku. Niekto si môže predstaviť aj pravú vietnamskú kuchyňu a rôzne vietnamské občerstvenia. Iní si predstavia práve vietnamskú vojnu a práve ona spôsobila rôzne nálady na západe, ako aj na východe. Myslím na oné časy, kedy bol svet rozdelený železnou oponou. V Spojených štátoch sa dokonca našla skupina ľudí, ktorá na túto vojnu upozorňovala kultúrne a nie politicky. Títo ľudia boli aj proti jadrovým zbraniam a to prispelo ku vzniku kontrakultúry sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. My sa ale pozrieme priamo na Vietnam, ako taký.

Vietnam, to je krajina Ďalekého východu. Najviac ju na rozdiel od jej susedov ovplyvnila Čína, s ktorou susedí na severe. Veď voľakedy Vietnamčina použivala čínske znaky. Po francúzskej kolonizácii Indočíny prešlo sa na Latinku a takto to je dodnes. V hudbe ale čínsky vplyv ostal a hudobné nástroje vietnamskej hudby majú taktiež čínsky pôvod. Keďže Vietnamčina sa zapisuje úplne inými písmenami Latinky, ktoré je ťažké napísať rozhodol som sa, že s vietnamskými názvami vám dám pokoj. Aj bez toho písma je ich vysloviť pre Európanov ťažké.

Etnikum Hmong obýva Čínu, Vietnam a ďalšie krajiny. Vo Vietname má ale také postavenie, ako Tibeťania v Číne. Preto si dáme úctu aj tomuto etniku.

Na záver, malý vietnamský spevátsky zákusok.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s