Formosa a jej krásy

Slovom “Formosa” sa označoval ostrovný štát Taiwan známy, ako Čínska republika. Na rozdiel od Čínskej ľudovej republiky, ktorá si Taiwan nárokuje podobne, ako niektoré ďalšie teritóriá na Taiwane majú vlastný politický systém, hoci tu treba priznať, že Čína im ešte stále naháňa strach.

Pred 17. storočím Taiwan nebol ostrov, kde žili Číňania. Na Taiwane totiž existujú ešte stále domorodé kmene, ktoré sú etnicky príbuzný napríklad obyvateľom Filipín, či Indonézie. Ich hudba sa zapáčila niektorým hudobným producentom etnickej elektronickej hudby a začalo sa experimentovanie so spevami taiwanských domorodcov. Ako takáto hudba znela?

Hudba taiwanských domorodcov zažila v minulom storočí, akoby nejaké prebudenie a ako som už spomínal, začali ju používať rôzne hudobné projekty. Keď som ešte ani o tejto hudbe nechyroval pripomínala mi niečo, čo sa vyskytuje v šamanských spevov pôvodných Američanov. Hudobní producenti etnickej elektronickej hudby načreli teda do archívov a použili určité vzorky spevov domorodcov z Taiwanu. Je to niečo podobné, ako Deep forest použili vokáli Pygmejov z afrických dažďových pralesov. Deep forest v niektorých piesňach použili aj spevy pôvodných obyvateľov Taiwanu, no tých piesní bolo málo.

Aj vy ste sa možno stretli s vokálmi taiwanských domorodcov a to v rebríčkoch populárnej hudby. Hudobný projekt Enigma totiž použil vo svojej skladbeReturn To Innocence práve vokály taiwanských domorodcov.

V súčasnej dobe podobne, ako pri niektorých prípadoch austrálskych domorodcov aj tí taiwanskí začínajú modernizovať svoje tradície.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s