Sámsky Joik

Na severe Švédska, Fínska, Nórska a Ruska žije etnikum, ktoré sa nazýva Sámovia, alebo aj Laponci. Druhý názov sa ale používa v trochu zlom význame. Tento národ bol už odjakživa v spojení s prírodou a hoci Švédi, Fíni, či iné veľké národy chceli potlačiť jeho kultúru, nepodarilo sa im to. V istom období totiž národy štátov, kde toto etnikum žilo ničilo ich kultúru asi tak, ako Európania ničili kultúru Indiánov.

V súčastnosti už zdá sa, nič nebráni rozvoju tradičnej sámskej kultúry. Jedným z prvkov každej kultúry je aj hudba. Sámovia majú niečo, čo pokojne môžeme nájsť aj v iných národoch, kde sa praktizoval Šamanizmus. Ide o Joik, tradičný sámsky vokálny prejav. Spevom by som to nenazval, preto že v Joiku ide o typický invokujúci účel zariekať určité veci. Takže keď Joikár joikuje “zajac”, on nejoikuje “o zajacovi”, ale “zajaca”. Pozor, Joik nesúvisí vôbec s jojkovaním, pozor na túto chybu. Ako sa mi podarilo zistiť, Sámovia by dokonca aj nás naučili svoj tradičný Joik, napríklad v Švédskom Jokkmokku, kde sa koná aj sámsky trh.

Rozhodol som sa vám priblížiť Joik v modernej interpretácii. V súčastnej dobe totiž vznikajú kapely, ktoré kombinujú tradície s modernými prvkami.

Autor: Tanuki

My name is Marco and I am from Slovakia. I composed a music in My leasure time and write some poems or short storries. But, music is everything for me. Also, I am totally blind. Nextly, I am also interest on alternative view of the world. I do also satire on conspiracy and human stupidity, mostly in My country. I love everybody, but I hate things against some nations and people.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s