Hudba našej domoviny

Konečne sa ocitneme aj na Slovensku. Tu nasleduje niečo, čo som z našej ľudovej hudby zachytil a musím prezradiť, že aj keď je to slovenská ľudová hudba, cudzie vplyvy sa tu napriek histórii nájdu tiež.

Na západe Slovenska často je možné naraziť na dychové kapely, ktoré sa podobajú presne na to, čo sa hrá na Morave, v Česku, či Rakúsku. Existujú určite aj nejaké ľudové cimbalové orchestre, no dychovka je veľmi populárna pre tento región.

V strede Slovenska sú piesne, dá sa povedať trochu harmonickejšie. V určitých oblastiach, hlavne na severe majú niečo podobné s poľským folklórom, hlavne s folklórom takzvaných Goralov.

Na východe Slovenska nie sú cimbalovky neznámou vecou. Folklórne súbory v tejto časti Slovenska zvyknú čerpať aj z maďarskej tradície.

Ktorá slovenská ľudová hudba sa mi páči? Ktorý žáner preferujem? Nuž, každú ľudovú hudbu si vypočujem, ale nezvyknem o tom hovoriť. Najviac ma zaujala zrejme hudba folklórneho súboru Rozsutec zo Žiliny. Veľmi sa mi to páči aj na základe hudobných harmonických postupov, ktoré sú doslova unikátne.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s